Eidsvoll
Næringsliv, bedrifter og statistikk i Eidsvoll kommune
Akershus · Kommune nr. 3240 · 28 827 innbyggere · 4 356 virksomheter
Registrerte ansatte er tall fra Enhetsregisteret, ikke SSBs sysselsettingstall. Organisasjonsledd som allerede inngår hos overordnet enhet i regionen er utelatt.
Arbeidsmarked og befolkning
Stillinger er summen av oppgitt antall i aktive NAV-annonser. Én annonse kan omfatte flere stillinger.
Sysselsetting og pendling
| Nøkkeltall | Antall | Periode |
|---|---|---|
| Sysselsatte bosatt | 14 295 | 4. kvartal 2025 |
| Sysselsatte med arbeidssted | 7 397 | 4. kvartal 2025 |
| Innpendling | 2 452 | 4. kvartal 2025 |
| Utpendling | 9 350 | 4. kvartal 2025 |
| Netto pendling | −6 898 | 4. kvartal 2025 |
Siste stillingsannonser
Viser 6 av 48 stillingsannonser.
- 100% Pedagogisk leder til Hoppensprett Camilla Aktivitetsbarnehage AS – Hoppensprett Camilla Aktivitetsbarnehage AS
- Deltidsstilling i liten teaterbarnehage – Ladderud Barnehage As
- ER DU GLAD I BARN OG HAR LYST TIL Å JOBBE I EN UNIK GÅRDSBARNEHAGE? – Åsleia Gårdsbarnehage
- Kjør UBER OG BOLT, - KINGO RIDES Søker Sjåfører – Kingo Rides As (10 stillinger)
- Sesongarbeider til dekksesongen – DEKKTEAM EIDSVOLL
- Kommuneoverlege - 100% stilling – EIDSVOLL KOMMUNE LEGETJENESTEN
Befolkning
- Folkemengde 2. kvartal 2026: 28 827
- Framskriving 2030 (MMMM): 30 167
- Framskriving 2050 (MMMM): 35 422
- Median bruttoinntekt (før skatt), personer 17 år og over (2024): 515 700 kr
Kompetanse
Andel 16 år og over, 2025. Høyere utdanning er universitet/høyskole, ikke fagskole.
- Grunnskole: 28,5 %
- Videregående: 37,5 %
- Fagskole: 3,2 %
- Universitet kort: 21,6 %
- Universitet lang: 8,6 %
- Høyere utdanning i alt: 30,2 %
Kommuneøkonomi (KOSTRA)
2025.
- Netto driftsresultat: 2,6 %
- Arbeidskapital: 33,2 %
- Netto renteeksponering: 51,2 %
- Langsiktig gjeld: 129,4 %
- Frie inntekter per innbygger: 73 144 kr
- Brutto investering: 7,5 %
Næringslivet i Eidsvoll
Eidsvoll har et bredt næringsliv, der produksjon av trelast og varer av tre har særlig sterk økonomisk tyngde. Målt i samlet omsetning er produksjon av trelast og varer av tre, detaljhandel og omsetning og drift av fast eiendom blant de største næringene. Innen sysselsetting dominerer offentlig administrasjon og forsvar, detaljhandel og spesialisert bygge- og anleggsvirksomhet. MOELVEN WOOD AS er blant de største virksomhetene målt i omsetning i kommunen.
Størst målt i samlet omsetning: Produksjon av trelast og varer av tre, Detaljhandel og Omsetning og drift av fast eiendom.
Størst målt i antall ansatte: Offentlig administrasjon og forsvar, Detaljhandel og Spesialisert bygge- og anleggsvirksomhet.
Største virksomheter i Eidsvoll
Størst etter omsetning
1MOELVEN WOOD AS2,3 mrd. kr 2DEROME TAKSTOLTEKNIKK AS166,6 mill. kr 3BERGLY MAT RÅHOLT AS162,8 mill. kr 4MAKIN AS162,3 mill. kr 5NORGANI HOTELS AS147,4 mill. krFlest ansatte
1EIDSVOLL KOMMUNE2 940 ansatte 2TURBOCONSTROI NORGE AS207 ansatte 3SANITA OMSORG AS138 ansatte 4ØRI AS127 ansatte 5DEROME TAKSTOLTEKNIKK AS77 ansatteAnsatte er Enhetsregisterets tall for juridiske enheter. Organisasjonsledd vises ikke når overordnet enhet i regionen allerede har oppgitt antall.
Næringer i Eidsvoll
| Næring | Virksomheter | Ansatte | Omsetning |
|---|---|---|---|
| Produksjon av trelast og varer av tre | 13 | 199 | 2,7 mrd. kr |
| Detaljhandel | 272 | 465 | 1,3 mrd. kr |
| Omsetning og drift av fast eiendom | 437 | 49 | 931,5 mill. kr |
| Spesialisert bygge- og anleggsvirksomhet | 256 | 388 | 905,1 mill. kr |
| Agentur- og engroshandel | 95 | 134 | 868,4 mill. kr |
| Oppføring av bygninger | 119 | 154 | 226 mill. kr |
| Helsetjenester | 195 | 99 | 169,2 mill. kr |
| Landtransport og rørtransport | 155 | 108 | 158,4 mill. kr |
| Reparasjon av datamaskiner og varer til personlig bruk | 84 | 53 | 144,6 mill. kr |
| Anleggsvirksomhet | 3 | 207 | 143,4 mill. kr |
| Produksjon av datamaskiner og elektroniske produkter | 3 | 66 | 134,8 mill. kr |
| Serveringsvirksomhet | 58 | 238 | 130,6 mill. kr |
| Næring | Virksomheter | Ansatte | Omsetning |
|---|---|---|---|
| Omsetning og drift av fast eiendom | 437 | 49 | 931,5 mill. kr |
| Aktiviteter i medlemsorganisasjoner | 310 | 55 | 2,6 mill. kr |
| Detaljhandel | 272 | 465 | 1,3 mrd. kr |
| Spesialisert bygge- og anleggsvirksomhet | 256 | 388 | 905,1 mill. kr |
| Jordbruk og tjenester tilknyttet jordbruk | 251 | 36 | 57,5 mill. kr |
| Kunstnerisk virksomhet og underholdning | 245 | – | 16,4 mill. kr |
| Helsetjenester | 195 | 99 | 169,2 mill. kr |
| Annen personlig tjenesteyting | 191 | 26 | 60,6 mill. kr |
| Undervisning | 175 | 150 | 120 mill. kr |
| Landtransport og rørtransport | 155 | 108 | 158,4 mill. kr |
| Lønnet arbeid i private husholdninger | 128 | – | 31,3 mill. kr |
| Tjenester tilknyttet eiendomsdrift | 128 | 97 | 56,8 mill. kr |
Nye virksomheter
Registreringer i Enhetsregisteret med forretningsadresse i kommunen.
| År | Nye registreringer |
|---|---|
| 2022 | 260 |
| 2023 | 274 |
| 2024 | 283 |
| 2025 | 333 |
| 2026 (hittil i år) | 311 |
Offentlige anskaffelser i Eidsvoll
Kunngjøringer der oppdragsgiver er registrert i kommunen. Ikke kontrakter som kun er vunnet av lokale leverandører, og ikke et komplett anskaffelsesregister.
Største oppdragsgivere
- EIDSVOLL KOMMUNE – 4 kunngjøringer
Siste anbud
- Vinterdrift, snørydding og vårfeiing for kommunale bygg og boliger i Eidsvoll kommune – Eidsvoll Kommune (2026-02-04)
- Anskaffelse av vinterdrift, snørydding og vårfeiing på kommunale plasser – Eidsvoll Kommune (2025-11-11)
- Oppføring av øvingsbrakke for ungdomsband ved Råholt Fritidsklubb – Eidsvoll Kommune (2025-11-11)
- Oppføring av øvingsbrakke for ungdomsband ved Råholt Fritidsklubb – Eidsvoll Kommune (2025-10-14)
Kilder (4)
- Enhetsregisteret – Brønnøysundregistrene
- Statistikkbanken – Statistisk sentralbyrå
- NAVs stillingsfeed og arbeidsmarkedsstatistikk – NAV
- Doffin – kunngjøringer om offentlige anskaffelser – Doffin / DFØ
Dataoppdatering
- Enhetsregisteret
- løpende (lokal kopi)
- SSB befolkning
- 2026 K2
- SSB sysselsetting
- 2025
- NAV ledighet
- 2026-07
- KOSTRA
- 2025
- Arbeidsplassen (NAV)
- 14.10.2026
- SSB pendling
- 2018
- SSB utdanning
- 2018
Ulike kilder oppdateres på ulike tidspunkter. SSB- og KOSTRA-tall er offisielle statistikkperioder, ikke sanntid.