Gratangen
Næringsliv, bedrifter og statistikk i Gratangen kommune
Troms · Kommune nr. 5516 · 1 077 innbyggere · 258 virksomheter
Registrerte ansatte er tall fra Enhetsregisteret, ikke SSBs sysselsettingstall. Organisasjonsledd som allerede inngår hos overordnet enhet i regionen er utelatt.
Arbeidsmarked og befolkning
Sysselsetting og pendling
| Nøkkeltall | Antall | Periode |
|---|---|---|
| Sysselsatte bosatt | 494 | 4. kvartal 2025 |
| Sysselsatte med arbeidssted | 510 | 4. kvartal 2025 |
| Innpendling | 183 | 4. kvartal 2025 |
| Utpendling | 163 | 4. kvartal 2025 |
| Netto pendling | +20 | 4. kvartal 2025 |
Siste stillingsannonser
Viser 2 av 2 stillingsannonser.
- Driftsoperatør uteseksjonen – VEDLIKEHOLDSTJENESTEN I GRATANGEN
- Lærer/pedagog søkes til BPA-team i Gratangen – attraktiv turnus med lange friperiode – BPA NORD AS AVD GRATANGEN
Befolkning
- Folkemengde 2. kvartal 2026: 1 077
- Framskriving 2030 (MMMM): 1 138
- Framskriving 2050 (MMMM): 1 192
- Median bruttoinntekt (før skatt), personer 17 år og over (2024): 467 900 kr
Kompetanse
Andel 16 år og over, 2025. Høyere utdanning er universitet/høyskole, ikke fagskole.
- Grunnskole: 30,4 %
- Videregående: 40,6 %
- Fagskole: 4,8 %
- Universitet kort: 18,1 %
- Universitet lang: 5,3 %
- Høyere utdanning i alt: 23,4 %
Kommuneøkonomi (KOSTRA)
2025.
- Netto driftsresultat: −8,8 %
- Arbeidskapital: 8,4 %
- Netto renteeksponering: 70,2 %
- Langsiktig gjeld: 119,4 %
- Frie inntekter per innbygger: 112 819 kr
- Brutto investering: 15,7 %
Næringslivet i Gratangen
Gratangen har et bredt næringsliv, der fiske, fangst og akvakultur har særlig sterk økonomisk tyngde. Målt i samlet omsetning er fiske, fangst og akvakultur, produksjon av nærings- og nytelsesmidler og forskning og utviklingsarbeid blant de største næringene. Innen sysselsetting dominerer offentlig administrasjon og forsvar, fiske, fangst og akvakultur og produksjon av nærings- og nytelsesmidler. ERLING LUNDBERGS HOLDING AS er blant de største virksomhetene målt i omsetning i kommunen.
Størst målt i samlet omsetning: Fiske, fangst og akvakultur, Produksjon av nærings- og nytelsesmidler og Forskning og utviklingsarbeid.
Størst målt i antall ansatte: Offentlig administrasjon og forsvar, Fiske, fangst og akvakultur og Produksjon av nærings- og nytelsesmidler.
Største virksomheter i Gratangen
Størst etter omsetning
1ERLING LUNDBERGS HOLDING AS843,4 mill. kr 2GRATANGLAKS AS678,7 mill. kr 3SEACALX AS158,8 mill. kr 4ASTAFJORD SLAKTERI AS148,9 mill. kr 5KASSERIET AS145,2 mill. krFlest ansatte
1GRATANGEN KOMMUNE165 ansatte 2ASTAFJORD SLAKTERI AS105 ansatte 3GRATANGLAKS AS79 ansatte 4KASSERIET AS43 ansatte 5MONTESSORISKOLEN MORGAN AS40 ansatteAnsatte er Enhetsregisterets tall for juridiske enheter. Organisasjonsledd vises ikke når overordnet enhet i regionen allerede har oppgitt antall.
Næringer i Gratangen
| Næring | Virksomheter | Ansatte | Omsetning |
|---|---|---|---|
| Fiske, fangst og akvakultur | 8 | 120 | 1,7 mrd. kr |
| Produksjon av nærings- og nytelsesmidler | 2 | 105 | 181,2 mill. kr |
| Forskning og utviklingsarbeid | 1 | 7 | 158,8 mill. kr |
| Produksjon av gummi- og plastprodukter | 1 | 43 | 145,2 mill. kr |
| Detaljhandel | 10 | 16 | 40,3 mill. kr |
| Produksjon av maskiner og utstyr | 3 | 17 | 39,2 mill. kr |
| Oppføring av bygninger | 11 | 10 | 27,5 mill. kr |
| Spesialisert bygge- og anleggsvirksomhet | 13 | 29 | 21,4 mill. kr |
| Undervisning | 5 | 40 | 19,5 mill. kr |
| Omsetning og drift av fast eiendom | 21 | – | 18,8 mill. kr |
| Utleie- og leasingvirksomhet | 5 | – | 18,7 mill. kr |
| Landtransport og rørtransport | 10 | 8 | 16,6 mill. kr |
| Næring | Virksomheter | Ansatte | Omsetning |
|---|---|---|---|
| Aktiviteter i medlemsorganisasjoner | 39 | – | – |
| Omsetning og drift av fast eiendom | 21 | – | 18,8 mill. kr |
| Jordbruk og tjenester tilknyttet jordbruk | 17 | – | – |
| Kunstnerisk virksomhet og underholdning | 14 | – | – |
| Spesialisert bygge- og anleggsvirksomhet | 13 | 29 | 21,4 mill. kr |
| Oppføring av bygninger | 11 | 10 | 27,5 mill. kr |
| Helsetjenester | 10 | – | 2,1 mill. kr |
| Detaljhandel | 10 | 16 | 40,3 mill. kr |
| Landtransport og rørtransport | 10 | 8 | 16,6 mill. kr |
| Fiske, fangst og akvakultur | 8 | 120 | 1,7 mrd. kr |
| Sports- og fritidsaktiviteter | 7 | – | 713 257 kr |
| Arkitekter og teknisk konsulentvirksomhet | 6 | – | 3,5 mill. kr |
Nye virksomheter
Registreringer i Enhetsregisteret med forretningsadresse i kommunen.
| År | Nye registreringer |
|---|---|
| 2022 | 10 |
| 2023 | 6 |
| 2024 | 14 |
| 2025 | 21 |
| 2026 (hittil i år) | 10 |
Kilder (3)
- Enhetsregisteret – Brønnøysundregistrene
- Statistikkbanken – Statistisk sentralbyrå
- NAVs stillingsfeed og arbeidsmarkedsstatistikk – NAV
Dataoppdatering
- Enhetsregisteret
- løpende (lokal kopi)
- SSB befolkning
- 2026 K2
- SSB sysselsetting
- 2025
- NAV ledighet
- 2026-07
- KOSTRA
- 2025
- Arbeidsplassen (NAV)
- 14.10.2026
- SSB pendling
- 2018
- SSB utdanning
- 2018
Ulike kilder oppdateres på ulike tidspunkter. SSB- og KOSTRA-tall er offisielle statistikkperioder, ikke sanntid.