Grue
Næringsliv, bedrifter og statistikk i Grue kommune
Innlandet · Kommune nr. 3417 · 4 459 innbyggere · 1 050 virksomheter
Registrerte ansatte er tall fra Enhetsregisteret, ikke SSBs sysselsettingstall. Organisasjonsledd som allerede inngår hos overordnet enhet i regionen er utelatt.
Arbeidsmarked og befolkning
Stillinger er summen av oppgitt antall i aktive NAV-annonser. Én annonse kan omfatte flere stillinger.
Sysselsetting og pendling
| Nøkkeltall | Antall | Periode |
|---|---|---|
| Sysselsatte bosatt | 1 899 | 4. kvartal 2025 |
| Sysselsatte med arbeidssted | 1 621 | 4. kvartal 2025 |
| Innpendling | 632 | 4. kvartal 2025 |
| Utpendling | 910 | 4. kvartal 2025 |
| Netto pendling | −278 | 4. kvartal 2025 |
Siste stillingsannonser
Viser 6 av 12 stillingsannonser.
- Vil du lede neste vekstfase i et prisvinnende salgsselskap? – SALGSFABRIKKEN AS
- Landbruksvikar i Landbrukstjenester Øst – LANDBRUKSTJENESTER ØST SA AVD SOLØR ODAL
- Vi har lederen. Vi har første frisør. Nå mangler vi deg – Cut'n Go Kongsvinger AS (2 stillinger)
- Avdelingsleder – GRUE KOMMUNE HJEMMEBASERTE TJENESTER
- Teamleder – GRUE KOMMUNE HJEMMEBASERTE TJENESTER
- Sykepleier 100% – GRUE SYKEHJEM
Befolkning
- Folkemengde 2. kvartal 2026: 4 459
- Framskriving 2030 (MMMM): 4 497
- Framskriving 2050 (MMMM): 4 543
- Median bruttoinntekt (før skatt), personer 17 år og over (2024): 440 600 kr
Kompetanse
Andel 16 år og over, 2025. Høyere utdanning er universitet/høyskole, ikke fagskole.
- Grunnskole: 31,9 %
- Videregående: 43,7 %
- Fagskole: 2,5 %
- Universitet kort: 17,3 %
- Universitet lang: 4,1 %
- Høyere utdanning i alt: 21,4 %
Kommuneøkonomi (KOSTRA)
2025.
- Netto driftsresultat: 3,7 %
- Arbeidskapital: −0,1 %
- Netto renteeksponering: 46,7 %
- Langsiktig gjeld: 73,1 %
- Frie inntekter per innbygger: 85 757 kr
- Brutto investering: 4,1 %
Næringslivet i Grue
Grue har et bredt næringsliv, der agentur- og engroshandel har særlig sterk økonomisk tyngde. Målt i samlet omsetning er agentur- og engroshandel, jordbruk og tjenester tilknyttet jordbruk og elektrisitets-, gass- og varmtvannsforsyning blant de største næringene. Innen sysselsetting dominerer offentlig administrasjon og forsvar, agentur- og engroshandel og jordbruk og tjenester tilknyttet jordbruk. ENTRACK AS er blant de største virksomhetene målt i omsetning i kommunen.
Størst målt i samlet omsetning: Agentur- og engroshandel, Jordbruk og tjenester tilknyttet jordbruk og Elektrisitets-, gass- og varmtvannsforsyning.
Størst målt i antall ansatte: Offentlig administrasjon og forsvar, Agentur- og engroshandel og Jordbruk og tjenester tilknyttet jordbruk.
Største virksomheter i Grue
Størst etter omsetning
1ENTRACK AS662,5 mill. kr 2HVEBERGSMOEN POTETPAKKERI AS303,1 mill. kr 3SOLØR BIOENERGI AS156,5 mill. kr 4MOELVEN PROFIL AS91,7 mill. kr 5SORKNES MASKIN OG LANDBRUK AS51,3 mill. krFlest ansatte
1GRUE KOMMUNE777 ansatte 2ENTRACK AS122 ansatte 3GRUE SPAREBANK56 ansatte 4FINNSKOGTOPPEN SPA & VELVÆREHOTELL AS45 ansatte 5MOELVEN PROFIL AS41 ansatteAnsatte er Enhetsregisterets tall for juridiske enheter. Organisasjonsledd vises ikke når overordnet enhet i regionen allerede har oppgitt antall.
Næringer i Grue
| Næring | Virksomheter | Ansatte | Omsetning |
|---|---|---|---|
| Agentur- og engroshandel | 19 | 132 | 690,3 mill. kr |
| Jordbruk og tjenester tilknyttet jordbruk | 197 | 114 | 385,1 mill. kr |
| Elektrisitets-, gass- og varmtvannsforsyning | 7 | 37 | 277,1 mill. kr |
| Produksjon av trelast og varer av tre | 5 | 54 | 120,1 mill. kr |
| Detaljhandel | 40 | 58 | 91,2 mill. kr |
| Omsetning og drift av fast eiendom | 97 | 11 | 89,5 mill. kr |
| Skogbruk og tjenester tilknyttet skogbruk | 124 | 10 | 78,3 mill. kr |
| Innsamling, behandling og gjenvinning av avfall | 3 | 40 | 65,9 mill. kr |
| Hovedkontortjenester og administrativ rådgivning | 16 | 18 | 60,6 mill. kr |
| Spesialisert bygge- og anleggsvirksomhet | 50 | 25 | 59,7 mill. kr |
| Forlagsvirksomhet | 5 | 21 | 51,6 mill. kr |
| Helsetjenester | 31 | 58 | 45,5 mill. kr |
| Næring | Virksomheter | Ansatte | Omsetning |
|---|---|---|---|
| Jordbruk og tjenester tilknyttet jordbruk | 197 | 114 | 385,1 mill. kr |
| Skogbruk og tjenester tilknyttet skogbruk | 124 | 10 | 78,3 mill. kr |
| Omsetning og drift av fast eiendom | 97 | 11 | 89,5 mill. kr |
| Aktiviteter i medlemsorganisasjoner | 91 | 8 | 2,6 mill. kr |
| Spesialisert bygge- og anleggsvirksomhet | 50 | 25 | 59,7 mill. kr |
| Kunstnerisk virksomhet og underholdning | 50 | – | 41 930 kr |
| Detaljhandel | 40 | 58 | 91,2 mill. kr |
| Helsetjenester | 31 | 58 | 45,5 mill. kr |
| Sports- og fritidsaktiviteter | 24 | – | 8,7 mill. kr |
| Annen personlig tjenesteyting | 23 | – | 5 mill. kr |
| Tjenester tilknyttet eiendomsdrift | 21 | – | 3,9 mill. kr |
| Landtransport og rørtransport | 20 | 39 | 22,5 mill. kr |
Nye virksomheter
Registreringer i Enhetsregisteret med forretningsadresse i kommunen.
| År | Nye registreringer |
|---|---|
| 2022 | 38 |
| 2023 | 35 |
| 2024 | 42 |
| 2025 | 48 |
| 2026 (hittil i år) | 47 |
Kilder (3)
- Enhetsregisteret – Brønnøysundregistrene
- Statistikkbanken – Statistisk sentralbyrå
- NAVs stillingsfeed og arbeidsmarkedsstatistikk – NAV
Dataoppdatering
- Enhetsregisteret
- løpende (lokal kopi)
- SSB befolkning
- 2026 K2
- SSB sysselsetting
- 2025
- NAV ledighet
- 2026-07
- KOSTRA
- 2025
- Arbeidsplassen (NAV)
- 14.10.2026
- SSB pendling
- 2018
- SSB utdanning
- 2018
Ulike kilder oppdateres på ulike tidspunkter. SSB- og KOSTRA-tall er offisielle statistikkperioder, ikke sanntid.