Hjartdal
Næringsliv, bedrifter og statistikk i Hjartdal kommune
Telemark · Kommune nr. 4024 · 1 630 innbyggere · 560 virksomheter
Registrerte ansatte er tall fra Enhetsregisteret, ikke SSBs sysselsettingstall. Organisasjonsledd som allerede inngår hos overordnet enhet i regionen er utelatt.
Arbeidsmarked og befolkning
Sysselsetting og pendling
| Nøkkeltall | Antall | Periode |
|---|---|---|
| Sysselsatte bosatt | 781 | 4. kvartal 2025 |
| Sysselsatte med arbeidssted | 627 | 4. kvartal 2025 |
| Innpendling | 220 | 4. kvartal 2025 |
| Utpendling | 378 | 4. kvartal 2025 |
| Netto pendling | −158 | 4. kvartal 2025 |
Siste stillingsannonser
Viser 2 av 2 stillingsannonser.
- Prosjektingeniør – Skagerak Energi AS
- Vi søker pålitelige renholdere til rengjøring av hytter og ferieboliger – PERFEKT EFFEKT SERVICE AS
Befolkning
- Folkemengde 2. kvartal 2026: 1 630
- Framskriving 2030 (MMMM): 1 692
- Framskriving 2050 (MMMM): 1 663
- Median bruttoinntekt (før skatt), personer 17 år og over (2024): 488 000 kr
Kompetanse
Andel 16 år og over, 2025. Høyere utdanning er universitet/høyskole, ikke fagskole.
- Grunnskole: 24,5 %
- Videregående: 45,9 %
- Fagskole: 3,7 %
- Universitet kort: 18,5 %
- Universitet lang: 6,7 %
- Høyere utdanning i alt: 25,2 %
Kommuneøkonomi (KOSTRA)
2025.
- Netto driftsresultat: −3,3 %
- Arbeidskapital: 27,2 %
- Netto renteeksponering: 66,9 %
- Langsiktig gjeld: 164,9 %
- Frie inntekter per innbygger: 96 016 kr
- Brutto investering: 89,1 %
Næringslivet i Hjartdal
Hjartdal har et bredt næringsliv, der spesialisert bygge- og anleggsvirksomhet har særlig sterk økonomisk tyngde. Målt i samlet omsetning er spesialisert bygge- og anleggsvirksomhet, landtransport og rørtransport og detaljhandel blant de største næringene. Innen sysselsetting dominerer offentlig administrasjon og forsvar, serveringsvirksomhet og landtransport og rørtransport. ANTRAS NORD AS er blant de største virksomhetene målt i omsetning i kommunen.
Størst målt i samlet omsetning: Spesialisert bygge- og anleggsvirksomhet, Landtransport og rørtransport og Detaljhandel.
Størst målt i antall ansatte: Offentlig administrasjon og forsvar, Serveringsvirksomhet og Landtransport og rørtransport.
Største virksomheter i Hjartdal
Størst etter omsetning
1ANTRAS NORD AS103,9 mill. kr 2SAULANDTUNET MAT AS40,2 mill. kr 3SAC DRIFT AS33,3 mill. kr 4ELEKTROTECH AS31,5 mill. kr 5TUDDAL BYGGEVARER AS26,8 mill. krFlest ansatte
1HJARTDAL KOMMUNE330 ansatte 2SAC DRIFT AS99 ansatte 3ANTRAS NORD AS77 ansatte 4TUDDAL HØYFJELLSHOTEL AS34 ansatte 5SAULANDTUNET MAT AS16 ansatteAnsatte er Enhetsregisterets tall for juridiske enheter. Organisasjonsledd vises ikke når overordnet enhet i regionen allerede har oppgitt antall.
Næringer i Hjartdal
| Næring | Virksomheter | Ansatte | Omsetning |
|---|---|---|---|
| Spesialisert bygge- og anleggsvirksomhet | 49 | 78 | 141,7 mill. kr |
| Landtransport og rørtransport | 17 | 91 | 125,6 mill. kr |
| Detaljhandel | 15 | 37 | 90,1 mill. kr |
| Oppføring av bygninger | 28 | 21 | 39,1 mill. kr |
| Serveringsvirksomhet | 3 | 99 | 34,5 mill. kr |
| Omsetning og drift av fast eiendom | 50 | – | 28,4 mill. kr |
| Overnattingsvirksomhet | 4 | 34 | 19,1 mill. kr |
| Undervisning | 9 | 23 | 17,8 mill. kr |
| Reparasjon av datamaskiner og varer til personlig bruk | 4 | 10 | 17,4 mill. kr |
| Skogbruk og tjenester tilknyttet skogbruk | 78 | – | 8,2 mill. kr |
| Juridisk og regnskapsmessig tjenesteyting | 1 | 9 | 8,2 mill. kr |
| Jordbruk og tjenester tilknyttet jordbruk | 125 | – | 6,6 mill. kr |
| Næring | Virksomheter | Ansatte | Omsetning |
|---|---|---|---|
| Jordbruk og tjenester tilknyttet jordbruk | 125 | – | 6,6 mill. kr |
| Skogbruk og tjenester tilknyttet skogbruk | 78 | – | 8,2 mill. kr |
| Omsetning og drift av fast eiendom | 50 | – | 28,4 mill. kr |
| Spesialisert bygge- og anleggsvirksomhet | 49 | 78 | 141,7 mill. kr |
| Aktiviteter i medlemsorganisasjoner | 45 | 7 | 50 900 kr |
| Oppføring av bygninger | 28 | 21 | 39,1 mill. kr |
| Landtransport og rørtransport | 17 | 91 | 125,6 mill. kr |
| Sports- og fritidsaktiviteter | 15 | – | – |
| Detaljhandel | 15 | 37 | 90,1 mill. kr |
| Kunstnerisk virksomhet og underholdning | 13 | – | – |
| Tjenester tilknyttet eiendomsdrift | 13 | – | 1,2 mill. kr |
| Undervisning | 9 | 23 | 17,8 mill. kr |
Nye virksomheter
Registreringer i Enhetsregisteret med forretningsadresse i kommunen.
| År | Nye registreringer |
|---|---|
| 2022 | 20 |
| 2023 | 14 |
| 2024 | 19 |
| 2025 | 14 |
| 2026 (hittil i år) | 24 |
Kilder (3)
- Enhetsregisteret – Brønnøysundregistrene
- Statistikkbanken – Statistisk sentralbyrå
- NAVs stillingsfeed og arbeidsmarkedsstatistikk – NAV
Dataoppdatering
- Enhetsregisteret
- løpende (lokal kopi)
- SSB befolkning
- 2026 K2
- SSB sysselsetting
- 2025
- NAV ledighet
- 2026-07
- KOSTRA
- 2025
- Arbeidsplassen (NAV)
- 14.10.2026
- SSB pendling
- 2018
- SSB utdanning
- 2018
Ulike kilder oppdateres på ulike tidspunkter. SSB- og KOSTRA-tall er offisielle statistikkperioder, ikke sanntid.