Lom
Næringsliv, bedrifter og statistikk i Lom kommune
Innlandet · Kommune nr. 3434 · 2 243 innbyggere · 663 virksomheter
Registrerte ansatte er tall fra Enhetsregisteret, ikke SSBs sysselsettingstall. Organisasjonsledd som allerede inngår hos overordnet enhet i regionen er utelatt.
Arbeidsmarked og befolkning
Sysselsetting og pendling
| Nøkkeltall | Antall | Periode |
|---|---|---|
| Sysselsatte bosatt | 1 155 | 4. kvartal 2025 |
| Sysselsatte med arbeidssted | 1 019 | 4. kvartal 2025 |
| Innpendling | 284 | 4. kvartal 2025 |
| Utpendling | 420 | 4. kvartal 2025 |
| Netto pendling | −136 | 4. kvartal 2025 |
Siste stillingsannonser
Viser 6 av 6 stillingsannonser.
- Vi søkjer erfaren rekneskapsførar – Jotunheimen Regnskap AS
- BUTIKKMEDARBEIDER – LOM SERVICESENTER AS AVD HANDEL
- Raubergstulen i Lom søker servitører – RAUBERGSTULEN TURISTHYTTE AS
- Vil du skape kundeverdi gjennom økonomisk rådgivning og sterke relasjoner? – SPAREBANK 1 REGNSKAPSHUSET SMN AS AVD LOM
- Renholder til faste oppdrag i Lom – ROYS RENGJØRINGSSERVICE
- Europris Lom søker assisterende butikksjef til 100% stilling – EUROPRIS ASA
Befolkning
- Folkemengde 2. kvartal 2026: 2 243
- Framskriving 2030 (MMMM): 2 204
- Framskriving 2050 (MMMM): 1 970
- Median bruttoinntekt (før skatt), personer 17 år og over (2024): 496 600 kr
Kompetanse
Andel 16 år og over, 2025. Høyere utdanning er universitet/høyskole, ikke fagskole.
- Grunnskole: 20,6 %
- Videregående: 50,0 %
- Fagskole: 2,7 %
- Universitet kort: 21,1 %
- Universitet lang: 5,7 %
- Høyere utdanning i alt: 26,8 %
Kommuneøkonomi (KOSTRA)
2025.
- Netto driftsresultat: −5,5 %
- Arbeidskapital: 38,6 %
- Netto renteeksponering: 40,4 %
- Langsiktig gjeld: 116,2 %
- Frie inntekter per innbygger: 89 501 kr
- Brutto investering: 37,1 %
Næringslivet i Lom
Lom har et bredt næringsliv, der detaljhandel har særlig sterk økonomisk tyngde. Målt i samlet omsetning er detaljhandel, produksjon av nærings- og nytelsesmidler og overnattingsvirksomhet blant de største næringene. Innen sysselsetting dominerer offentlig administrasjon og forsvar, overnattingsvirksomhet og detaljhandel. COOP OTTADALEN SA er blant de største virksomhetene målt i omsetning i kommunen.
Størst målt i samlet omsetning: Detaljhandel, Produksjon av nærings- og nytelsesmidler og Overnattingsvirksomhet.
Størst målt i antall ansatte: Offentlig administrasjon og forsvar, Overnattingsvirksomhet og Detaljhandel.
Største virksomheter i Lom
Størst etter omsetning
1COOP OTTADALEN SA301,9 mill. kr 2OTTADALEN MØLLE SA286,2 mill. kr 3OTTADALEN BUTIKKDRIFT AS79,1 mill. kr 4NILS HAUGEN AS56,5 mill. kr 5LOM SERVICESENTER AS47,7 mill. krFlest ansatte
1LOM KOMMUNE379 ansatte 2COOP OTTADALEN SA81 ansatte 3SPAREBANK 1 LOM OG SKJÅK80 ansatte 4BAKERIET I LOM AS64 ansatte 5OTTADALEN MØLLE SA45 ansatteAnsatte er Enhetsregisterets tall for juridiske enheter. Organisasjonsledd vises ikke når overordnet enhet i regionen allerede har oppgitt antall.
Næringer i Lom
| Næring | Virksomheter | Ansatte | Omsetning |
|---|---|---|---|
| Detaljhandel | 19 | 198 | 560,7 mill. kr |
| Produksjon av nærings- og nytelsesmidler | 3 | 109 | 318,4 mill. kr |
| Overnattingsvirksomhet | 35 | 319 | 218,3 mill. kr |
| Spesialisert bygge- og anleggsvirksomhet | 41 | 86 | 161,8 mill. kr |
| Omsetning og drift av fast eiendom | 67 | 11 | 44,9 mill. kr |
| Oppføring av bygninger | 14 | 19 | 41,4 mill. kr |
| Landtransport og rørtransport | 13 | 16 | 35,3 mill. kr |
| Serveringsvirksomhet | 8 | 52 | 27 mill. kr |
| Sports- og fritidsaktiviteter | 14 | 23 | 19,8 mill. kr |
| Undervisning | 14 | 41 | 19,2 mill. kr |
| Arbeidskrafttjenester | 1 | 7 | 18,6 mill. kr |
| Annen personlig tjenesteyting | 10 | 27 | 17,4 mill. kr |
| Næring | Virksomheter | Ansatte | Omsetning |
|---|---|---|---|
| Jordbruk og tjenester tilknyttet jordbruk | 185 | 14 | 12,1 mill. kr |
| Omsetning og drift av fast eiendom | 67 | 11 | 44,9 mill. kr |
| Aktiviteter i medlemsorganisasjoner | 60 | 20 | 3,6 mill. kr |
| Spesialisert bygge- og anleggsvirksomhet | 41 | 86 | 161,8 mill. kr |
| Overnattingsvirksomhet | 35 | 319 | 218,3 mill. kr |
| Kunstnerisk virksomhet og underholdning | 31 | – | 491 588 kr |
| Detaljhandel | 19 | 198 | 560,7 mill. kr |
| Helsetjenester | 18 | 6 | 9,4 mill. kr |
| Undervisning | 14 | 41 | 19,2 mill. kr |
| Sports- og fritidsaktiviteter | 14 | 23 | 19,8 mill. kr |
| Oppføring av bygninger | 14 | 19 | 41,4 mill. kr |
| Skogbruk og tjenester tilknyttet skogbruk | 14 | – | 462 659 kr |
Nye virksomheter
Registreringer i Enhetsregisteret med forretningsadresse i kommunen.
| År | Nye registreringer |
|---|---|
| 2022 | 30 |
| 2023 | 30 |
| 2024 | 24 |
| 2025 | 28 |
| 2026 (hittil i år) | 20 |
Offentlige anskaffelser i Lom
Kunngjøringer der oppdragsgiver er registrert i kommunen. Ikke kontrakter som kun er vunnet av lokale leverandører, og ikke et komplett anskaffelsesregister.
Største oppdragsgivere
- LOM KOMMUNE – 2 kunngjøringer
Siste anbud
- Totalentreprise for omsorgsbustader Røyskattlia 18 – Lom kommune (2026-10-05)
- Asfaltering Lom kommune 2026 – Lom kommune (2026-08-27)
Kilder (4)
- Enhetsregisteret – Brønnøysundregistrene
- Statistikkbanken – Statistisk sentralbyrå
- NAVs stillingsfeed og arbeidsmarkedsstatistikk – NAV
- Doffin – kunngjøringer om offentlige anskaffelser – Doffin / DFØ
Dataoppdatering
- Enhetsregisteret
- løpende (lokal kopi)
- SSB befolkning
- 2026 K2
- SSB sysselsetting
- 2025
- NAV ledighet
- 2026-07
- KOSTRA
- 2025
- Arbeidsplassen (NAV)
- 14.10.2026
- SSB pendling
- 2018
- SSB utdanning
- 2018
Ulike kilder oppdateres på ulike tidspunkter. SSB- og KOSTRA-tall er offisielle statistikkperioder, ikke sanntid.