Lunner
Næringsliv, bedrifter og statistikk i Lunner kommune
Akershus · Kommune nr. 3234 · 9 525 innbyggere · 1 652 virksomheter
Registrerte ansatte er tall fra Enhetsregisteret, ikke SSBs sysselsettingstall. Organisasjonsledd som allerede inngår hos overordnet enhet i regionen er utelatt.
Arbeidsmarked og befolkning
Sysselsetting og pendling
| Nøkkeltall | Antall | Periode |
|---|---|---|
| Sysselsatte bosatt | 4 793 | 4. kvartal 2025 |
| Sysselsatte med arbeidssted | 2 150 | 4. kvartal 2025 |
| Innpendling | 734 | 4. kvartal 2025 |
| Utpendling | 3 375 | 4. kvartal 2025 |
| Netto pendling | −2 641 | 4. kvartal 2025 |
Siste stillingsannonser
Viser 6 av 12 stillingsannonser.
- Europris Roa søker butikkselger - deltid – Roa
- SoMe – kommunikasjonsansvarlig (20% vikariat med mulighet til fast ansettelse) Perfekt deltidsjobb for deg som liker media og kommunikasjon, evt. student. – Lunner kirkelige fellesråd
- Kirketjener / vaktmester / gravplassmedarbeider (80% fast stilling) – Lunner kirkelige fellesråd
- Søk på få minutter – VILLA SKAAR LUNNER
- Tilkallingsvikar – BUPA AS
- Byggdrifter – LUNNER KOMMUNE EIENDOMSFORVALTNING
Befolkning
- Folkemengde 2. kvartal 2026: 9 525
- Framskriving 2030 (MMMM): 9 581
- Framskriving 2050 (MMMM): 10 308
- Median bruttoinntekt (før skatt), personer 17 år og over (2024): 528 800 kr
Kompetanse
Andel 16 år og over, 2025. Høyere utdanning er universitet/høyskole, ikke fagskole.
- Grunnskole: 26,4 %
- Videregående: 39,8 %
- Fagskole: 3,4 %
- Universitet kort: 21,7 %
- Universitet lang: 8,3 %
- Høyere utdanning i alt: 30,0 %
Kommuneøkonomi (KOSTRA)
2025.
- Netto driftsresultat: 3,4 %
- Arbeidskapital: 7,5 %
- Netto renteeksponering: 65,7 %
- Langsiktig gjeld: 116,5 %
- Frie inntekter per innbygger: 75 559 kr
- Brutto investering: 7,2 %
Næringslivet i Lunner
Lunner har et bredt næringsliv, der trykking og reproduksjon av innspilte opptak har særlig sterk økonomisk tyngde. Målt i samlet omsetning er trykking og reproduksjon av innspilte opptak, detaljhandel og spesialisert bygge- og anleggsvirksomhet blant de største næringene. Innen sysselsetting dominerer offentlig administrasjon og forsvar, pleie- og omsorgstjenester i institusjon og detaljhandel. INFERENCE INVEST AS er blant de største virksomhetene målt i omsetning i kommunen.
Størst målt i samlet omsetning: Trykking og reproduksjon av innspilte opptak, Detaljhandel og Spesialisert bygge- og anleggsvirksomhet.
Størst målt i antall ansatte: Offentlig administrasjon og forsvar, Pleie- og omsorgstjenester i institusjon og Detaljhandel.
Største virksomheter i Lunner
Størst etter omsetning
1INFERENCE INVEST AS525,3 mill. kr 2OTRERA AS98,5 mill. kr 3ROA AUTO AS90,6 mill. kr 4HARESTUA AUTO AS84,1 mill. kr 5LUNNER ALMENNING68,8 mill. krFlest ansatte
1LUNNER KOMMUNE1 063 ansatte 2OTRERA AS187 ansatte 3LUPRO AS57 ansatte 4AKTIV EIENDOMSDRIFT AS34 ansatte 5FINNSKOGENS BEMANNING AS33 ansatteAnsatte er Enhetsregisterets tall for juridiske enheter. Organisasjonsledd vises ikke når overordnet enhet i regionen allerede har oppgitt antall.
Næringer i Lunner
| Næring | Virksomheter | Ansatte | Omsetning |
|---|---|---|---|
| Trykking og reproduksjon av innspilte opptak | 5 | – | 529 mill. kr |
| Detaljhandel | 76 | 133 | 458 mill. kr |
| Spesialisert bygge- og anleggsvirksomhet | 106 | 118 | 274,8 mill. kr |
| Oppføring av bygninger | 59 | 83 | 215 mill. kr |
| Omsetning og drift av fast eiendom | 157 | 13 | 166,9 mill. kr |
| Agentur- og engroshandel | 26 | 18 | 119,5 mill. kr |
| Pleie- og omsorgstjenester i institusjon | 1 | 187 | 98,5 mill. kr |
| Tjenester tilknyttet eiendomsdrift | 49 | 56 | 91,3 mill. kr |
| Skogbruk og tjenester tilknyttet skogbruk | 58 | 25 | 72,9 mill. kr |
| Reparasjon og installasjon av maskiner og utstyr | 7 | 5 | 66,8 mill. kr |
| Arkitekter og teknisk konsulentvirksomhet | 43 | 36 | 50,7 mill. kr |
| Reparasjon av datamaskiner og varer til personlig bruk | 22 | 12 | 39,6 mill. kr |
| Næring | Virksomheter | Ansatte | Omsetning |
|---|---|---|---|
| Omsetning og drift av fast eiendom | 157 | 13 | 166,9 mill. kr |
| Jordbruk og tjenester tilknyttet jordbruk | 145 | 22 | 14,3 mill. kr |
| Aktiviteter i medlemsorganisasjoner | 130 | 16 | 2,7 mill. kr |
| Kunstnerisk virksomhet og underholdning | 117 | – | 13,5 mill. kr |
| Spesialisert bygge- og anleggsvirksomhet | 106 | 118 | 274,8 mill. kr |
| Detaljhandel | 76 | 133 | 458 mill. kr |
| Helsetjenester | 64 | – | 13,2 mill. kr |
| Undervisning | 60 | 71 | 34,6 mill. kr |
| Oppføring av bygninger | 59 | 83 | 215 mill. kr |
| Skogbruk og tjenester tilknyttet skogbruk | 58 | 25 | 72,9 mill. kr |
| Tjenester tilknyttet informasjonsteknologi | 56 | 5 | 36,2 mill. kr |
| Tjenester tilknyttet eiendomsdrift | 49 | 56 | 91,3 mill. kr |
Nye virksomheter
Registreringer i Enhetsregisteret med forretningsadresse i kommunen.
| År | Nye registreringer |
|---|---|
| 2022 | 87 |
| 2023 | 91 |
| 2024 | 78 |
| 2025 | 115 |
| 2026 (hittil i år) | 83 |
Offentlige anskaffelser i Lunner
Kunngjøringer der oppdragsgiver er registrert i kommunen. Ikke kontrakter som kun er vunnet av lokale leverandører, og ikke et komplett anskaffelsesregister.
Største oppdragsgivere
- LUNNER KOMMUNE – 1 kunngjøringer
Siste anbud
- Anleggsarbeider rehabilitering vann og avløp, rammeavtale – Lunner Kommune (2025-12-23)
Kilder (4)
- Enhetsregisteret – Brønnøysundregistrene
- Statistikkbanken – Statistisk sentralbyrå
- NAVs stillingsfeed og arbeidsmarkedsstatistikk – NAV
- Doffin – kunngjøringer om offentlige anskaffelser – Doffin / DFØ
Dataoppdatering
- Enhetsregisteret
- løpende (lokal kopi)
- SSB befolkning
- 2026 K2
- SSB sysselsetting
- 2025
- NAV ledighet
- 2026-07
- KOSTRA
- 2025
- Arbeidsplassen (NAV)
- 14.10.2026
- SSB pendling
- 2018
- SSB utdanning
- 2018
Ulike kilder oppdateres på ulike tidspunkter. SSB- og KOSTRA-tall er offisielle statistikkperioder, ikke sanntid.