Midtre Gauldal
Næringsliv, bedrifter og statistikk i Midtre Gauldal kommune
Trøndelag · Kommune nr. 5027 · 6 091 innbyggere · 1 644 virksomheter
Registrerte ansatte er tall fra Enhetsregisteret, ikke SSBs sysselsettingstall. Organisasjonsledd som allerede inngår hos overordnet enhet i regionen er utelatt.
Arbeidsmarked og befolkning
Stillinger er summen av oppgitt antall i aktive NAV-annonser. Én annonse kan omfatte flere stillinger.
Sysselsetting og pendling
| Nøkkeltall | Antall | Periode |
|---|---|---|
| Sysselsatte bosatt | 3 056 | 4. kvartal 2025 |
| Sysselsatte med arbeidssted | 2 636 | 4. kvartal 2025 |
| Innpendling | 700 | 4. kvartal 2025 |
| Utpendling | 1 118 | 4. kvartal 2025 |
| Netto pendling | −418 | 4. kvartal 2025 |
Siste stillingsannonser
Viser 6 av 12 stillingsannonser.
- Miljøarbeider eller assistent – Ecura Bo og Habilitering (4 stillinger)
- Skadefellingsleder – Midtre Gauldal kommune Samfunnsutvikling og kultur
- Bilmekaniker Ford – Huus Bil As (2 stillinger)
- Vi søker ny kommuneplanlegger – Midtre Gauldal kommune Samfunnsutvikling og kultur
- Servicetekniker i Trøndelag – PONSSE AS
- Lastebilsjåfør – STØREN BETONG AS
Befolkning
- Folkemengde 2. kvartal 2026: 6 091
- Framskriving 2030 (MMMM): 5 989
- Framskriving 2050 (MMMM): 5 874
- Median bruttoinntekt (før skatt), personer 17 år og over (2024): 504 300 kr
Kompetanse
Andel 16 år og over, 2025. Høyere utdanning er universitet/høyskole, ikke fagskole.
- Grunnskole: 24,2 %
- Videregående: 49,8 %
- Fagskole: 4,1 %
- Universitet kort: 17,1 %
- Universitet lang: 4,4 %
- Høyere utdanning i alt: 21,5 %
Kommuneøkonomi (KOSTRA)
2025.
- Netto driftsresultat: 2,8 %
- Arbeidskapital: 20,2 %
- Netto renteeksponering: 74,9 %
- Langsiktig gjeld: 127,2 %
- Frie inntekter per innbygger: 87 671 kr
- Brutto investering: 11,6 %
Næringslivet i Midtre Gauldal
Midtre Gauldal har et bredt næringsliv, der spesialisert bygge- og anleggsvirksomhet har særlig sterk økonomisk tyngde. Målt i samlet omsetning er spesialisert bygge- og anleggsvirksomhet, oppføring av bygninger og landtransport og rørtransport blant de største næringene. Innen sysselsetting dominerer offentlig administrasjon og forsvar, spesialisert bygge- og anleggsvirksomhet og landtransport og rørtransport. B&B ENTREPRENØR AS er blant de største virksomhetene målt i omsetning i kommunen.
Størst målt i samlet omsetning: Spesialisert bygge- og anleggsvirksomhet, Oppføring av bygninger og Landtransport og rørtransport.
Størst målt i antall ansatte: Offentlig administrasjon og forsvar, Spesialisert bygge- og anleggsvirksomhet og Landtransport og rørtransport.
Største virksomheter i Midtre Gauldal
Størst etter omsetning
1B&B ENTREPRENØR AS312,8 mill. kr 2WINSNES AS300,3 mill. kr 3STØREN TREINDUSTRI AS146,5 mill. kr 4DIGRE TRANSPORT AS122,9 mill. kr 5Lillerønning Snekkerifabrikk AS115,3 mill. krFlest ansatte
1MIDTRE GAULDAL KOMMUNE866 ansatte 2B&B ENTREPRENØR AS110 ansatte 3STØREN TREINDUSTRI AS95 ansatte 4DIGRE TRANSPORT AS93 ansatte 5WINSNES AS89 ansatteAnsatte er Enhetsregisterets tall for juridiske enheter. Organisasjonsledd vises ikke når overordnet enhet i regionen allerede har oppgitt antall.
Næringer i Midtre Gauldal
| Næring | Virksomheter | Ansatte | Omsetning |
|---|---|---|---|
| Spesialisert bygge- og anleggsvirksomhet | 130 | 253 | 666,1 mill. kr |
| Oppføring av bygninger | 64 | 181 | 483,7 mill. kr |
| Landtransport og rørtransport | 40 | 229 | 360,5 mill. kr |
| Produksjon av trelast og varer av tre | 15 | 174 | 293,9 mill. kr |
| Detaljhandel | 46 | 118 | 275 mill. kr |
| Omsetning og drift av fast eiendom | 194 | 13 | 199,9 mill. kr |
| Agentur- og engroshandel | 13 | 14 | 93,7 mill. kr |
| Elektrisitets-, gass- og varmtvannsforsyning | 6 | 10 | 64,7 mill. kr |
| Reparasjon av datamaskiner og varer til personlig bruk | 15 | 31 | 55,3 mill. kr |
| Jordbruk og tjenester tilknyttet jordbruk | 393 | 22 | 48,6 mill. kr |
| Arkitekter og teknisk konsulentvirksomhet | 19 | 9 | 32,6 mill. kr |
| Produksjon av gummi- og plastprodukter | 1 | 12 | 32 mill. kr |
| Næring | Virksomheter | Ansatte | Omsetning |
|---|---|---|---|
| Jordbruk og tjenester tilknyttet jordbruk | 393 | 22 | 48,6 mill. kr |
| Omsetning og drift av fast eiendom | 194 | 13 | 199,9 mill. kr |
| Spesialisert bygge- og anleggsvirksomhet | 130 | 253 | 666,1 mill. kr |
| Aktiviteter i medlemsorganisasjoner | 130 | 12 | – |
| Skogbruk og tjenester tilknyttet skogbruk | 67 | – | – |
| Oppføring av bygninger | 64 | 181 | 483,7 mill. kr |
| Lønnet arbeid i private husholdninger | 51 | 7 | 1,9 mill. kr |
| Kunstnerisk virksomhet og underholdning | 50 | – | 1,6 mill. kr |
| Detaljhandel | 46 | 118 | 275 mill. kr |
| Landtransport og rørtransport | 40 | 229 | 360,5 mill. kr |
| Sports- og fritidsaktiviteter | 36 | 20 | 9 mill. kr |
| Annen personlig tjenesteyting | 35 | 10 | 11,2 mill. kr |
Nye virksomheter
Registreringer i Enhetsregisteret med forretningsadresse i kommunen.
| År | Nye registreringer |
|---|---|
| 2022 | 82 |
| 2023 | 97 |
| 2024 | 89 |
| 2025 | 92 |
| 2026 (hittil i år) | 81 |
Kilder (3)
- Enhetsregisteret – Brønnøysundregistrene
- Statistikkbanken – Statistisk sentralbyrå
- NAVs stillingsfeed og arbeidsmarkedsstatistikk – NAV
Dataoppdatering
- Enhetsregisteret
- løpende (lokal kopi)
- SSB befolkning
- 2026 K2
- SSB sysselsetting
- 2025
- NAV ledighet
- 2026-07
- KOSTRA
- 2025
- Arbeidsplassen (NAV)
- 14.10.2026
- SSB pendling
- 2018
- SSB utdanning
- 2018
Ulike kilder oppdateres på ulike tidspunkter. SSB- og KOSTRA-tall er offisielle statistikkperioder, ikke sanntid.