Overhalla
Næringsliv, bedrifter og statistikk i Overhalla kommune
Trøndelag · Kommune nr. 5047 · 3 913 innbyggere · 738 virksomheter
Registrerte ansatte er tall fra Enhetsregisteret, ikke SSBs sysselsettingstall. Organisasjonsledd som allerede inngår hos overordnet enhet i regionen er utelatt.
Arbeidsmarked og befolkning
Sysselsetting og pendling
| Nøkkeltall | Antall | Periode |
|---|---|---|
| Sysselsatte bosatt | 1 970 | 4. kvartal 2025 |
| Sysselsatte med arbeidssted | 1 574 | 4. kvartal 2025 |
| Innpendling | 556 | 4. kvartal 2025 |
| Utpendling | 953 | 4. kvartal 2025 |
| Netto pendling | −397 | 4. kvartal 2025 |
Siste stillingsannonser
Viser 6 av 6 stillingsannonser.
- Støttekontakt til gutt på 11 år – OVERHALLA KOMMUNE SENTRALADMINISTRASJON
- Tilkallingsvikar på dagtid i ukedager ved Bo- og miljøtjenesten – OVERHALLA KOMMUNE SENTRALADMINISTRASJON
- Betongpumpeoperatør/betongbilsjåfør – NAMDAL BETONG & PLAST AS
- Vikariat i 80% stilling – OVERHALLA KOMMUNE HJEMMEHJELP/HJEMMESYKEPLEIE
- Vi søker sjåfører til to av våre krokbiler! – GEIR LILLEVIK TRANSPORT
- Tilkallingsvikarer på Skage barnehage – OVERHALLA KOMMUNE SENTRALADMINISTRASJON
Befolkning
- Folkemengde 2. kvartal 2026: 3 913
- Framskriving 2030 (MMMM): 3 924
- Framskriving 2050 (MMMM): 3 981
- Median bruttoinntekt (før skatt), personer 17 år og over (2024): 517 400 kr
Kompetanse
Andel 16 år og over, 2025. Høyere utdanning er universitet/høyskole, ikke fagskole.
- Grunnskole: 22,0 %
- Videregående: 44,0 %
- Fagskole: 3,5 %
- Universitet kort: 23,5 %
- Universitet lang: 6,6 %
- Høyere utdanning i alt: 30,1 %
Kommuneøkonomi (KOSTRA)
2025.
- Netto driftsresultat: 1,4 %
- Arbeidskapital: 20,2 %
- Netto renteeksponering: 82,4 %
- Langsiktig gjeld: 140,1 %
- Frie inntekter per innbygger: 87 399 kr
- Brutto investering: 17,1 %
Næringslivet i Overhalla
Overhalla har et bredt næringsliv, der produksjon av farmasøytiske råvarer og preparater har særlig sterk økonomisk tyngde. Målt i samlet omsetning er produksjon av farmasøytiske råvarer og preparater, produksjon av andre ikke-metallholdige mineralprodukter og oppføring av bygninger blant de største næringene. Innen sysselsetting dominerer offentlig administrasjon og forsvar, produksjon av farmasøytiske råvarer og preparater og produksjon av andre ikke-metallholdige mineralprodukter. PHARMAQ AS er blant de største virksomhetene målt i omsetning i kommunen.
Størst målt i samlet omsetning: Produksjon av farmasøytiske råvarer og preparater, Produksjon av andre ikke-metallholdige mineralprodukter og Oppføring av bygninger.
Størst målt i antall ansatte: Offentlig administrasjon og forsvar, Produksjon av farmasøytiske råvarer og preparater og Produksjon av andre ikke-metallholdige mineralprodukter.
Største virksomheter i Overhalla
Størst etter omsetning
1PHARMAQ AS2,6 mrd. kr 2OVERHALLA GRUPPEN AS1,1 mrd. kr 3OVERHALLA BETONGBYGG AS1,1 mrd. kr 4GL-BYGG AS275,4 mill. kr 5NAMDAL KORNSILO OG MØLLE AS264,5 mill. krFlest ansatte
1OVERHALLA KOMMUNE594 ansatte 2PHARMAQ AS297 ansatte 3OVERHALLA BETONGBYGG AS245 ansatte 4GL-BYGG AS66 ansatte 5BOLIGPROSJEKT OVERHALLA AS52 ansatteAnsatte er Enhetsregisterets tall for juridiske enheter. Organisasjonsledd vises ikke når overordnet enhet i regionen allerede har oppgitt antall.
Næringer i Overhalla
| Næring | Virksomheter | Ansatte | Omsetning |
|---|---|---|---|
| Produksjon av farmasøytiske råvarer og preparater | 1 | 297 | 2,6 mrd. kr |
| Produksjon av andre ikke-metallholdige mineralprodukter | 4 | 260 | 2,3 mrd. kr |
| Oppføring av bygninger | 29 | 171 | 463 mill. kr |
| Produksjon av nærings- og nytelsesmidler | 4 | 24 | 289,4 mill. kr |
| Innsamling, behandling og gjenvinning av avfall | 2 | 52 | 256,2 mill. kr |
| Detaljhandel | 22 | 101 | 215,2 mill. kr |
| Landtransport og rørtransport | 12 | 65 | 177,6 mill. kr |
| Spesialisert bygge- og anleggsvirksomhet | 28 | 49 | 133,8 mill. kr |
| Produksjon av motorvogner og tilhengere | 2 | 39 | 123,8 mill. kr |
| Produksjon av metallvarer | 3 | 37 | 98,7 mill. kr |
| Skogbruk og tjenester tilknyttet skogbruk | 50 | 42 | 66,5 mill. kr |
| Produksjon av trelast og varer av tre | 3 | 13 | 42,7 mill. kr |
| Næring | Virksomheter | Ansatte | Omsetning |
|---|---|---|---|
| Jordbruk og tjenester tilknyttet jordbruk | 160 | 40 | 23,7 mill. kr |
| Omsetning og drift av fast eiendom | 78 | – | 40,8 mill. kr |
| Aktiviteter i medlemsorganisasjoner | 61 | – | 7 101 kr |
| Skogbruk og tjenester tilknyttet skogbruk | 50 | 42 | 66,5 mill. kr |
| Oppføring av bygninger | 29 | 171 | 463 mill. kr |
| Spesialisert bygge- og anleggsvirksomhet | 28 | 49 | 133,8 mill. kr |
| Kunstnerisk virksomhet og underholdning | 28 | – | 29 268 kr |
| Detaljhandel | 22 | 101 | 215,2 mill. kr |
| Helsetjenester | 22 | 5 | 15,2 mill. kr |
| Sports- og fritidsaktiviteter | 17 | – | 2,6 mill. kr |
| Utleie- og leasingvirksomhet | 13 | – | 13,1 mill. kr |
| Hovedkontortjenester og administrativ rådgivning | 13 | – | 2,3 mill. kr |
Nye virksomheter
Registreringer i Enhetsregisteret med forretningsadresse i kommunen.
| År | Nye registreringer |
|---|---|
| 2022 | 43 |
| 2023 | 30 |
| 2024 | 36 |
| 2025 | 32 |
| 2026 (hittil i år) | 50 |
Offentlige anskaffelser i Overhalla
Kunngjøringer der oppdragsgiver er registrert i kommunen. Ikke kontrakter som kun er vunnet av lokale leverandører, og ikke et komplett anskaffelsesregister.
Største oppdragsgivere
- MIDTRE NAMDAL AVFALLSSELSKAP IKS – 7 kunngjøringer
- OVERHALLA KOMMUNE – 1 kunngjøringer
Siste anbud
- Prosjektering nytt hovedanlegg Midtre Namdal Avfallsselkap IKS – Midtre Namdal Avfallsselskap IKS (2026-10-09)
- Byggherreombud og KU- MNA hovedanlegg Skage – Midtre Namdal Avfallsselskap IKS (2026-09-15)
- Kompaktlaster til bruk på gjenvinningsstasjon – Midtre Namdal Avfallsselskap IKS (2026-09-11)
- Transport, mottak og behandling av treverk Retrans – Midtre Namdal Avfallsselskap IKS (2026-09-07)
- Brukt gravemaskin 25-30 tonn for deponi – Midtre Namdal Avfallsselskap IKS (2026-06-18)
Kilder (4)
- Enhetsregisteret – Brønnøysundregistrene
- Statistikkbanken – Statistisk sentralbyrå
- NAVs stillingsfeed og arbeidsmarkedsstatistikk – NAV
- Doffin – kunngjøringer om offentlige anskaffelser – Doffin / DFØ
Dataoppdatering
- Enhetsregisteret
- løpende (lokal kopi)
- SSB befolkning
- 2026 K2
- SSB sysselsetting
- 2025
- NAV ledighet
- 2026-07
- KOSTRA
- 2025
- Arbeidsplassen (NAV)
- 14.10.2026
- SSB pendling
- 2018
- SSB utdanning
- 2018
Ulike kilder oppdateres på ulike tidspunkter. SSB- og KOSTRA-tall er offisielle statistikkperioder, ikke sanntid.