Skjåk
Næringsliv, bedrifter og statistikk i Skjåk kommune
Innlandet · Kommune nr. 3433 · 2 191 innbyggere · 658 virksomheter
Registrerte ansatte er tall fra Enhetsregisteret, ikke SSBs sysselsettingstall. Organisasjonsledd som allerede inngår hos overordnet enhet i regionen er utelatt.
Arbeidsmarked og befolkning
Sysselsetting og pendling
| Nøkkeltall | Antall | Periode |
|---|---|---|
| Sysselsatte bosatt | 1 097 | 4. kvartal 2025 |
| Sysselsatte med arbeidssted | 994 | 4. kvartal 2025 |
| Innpendling | 189 | 4. kvartal 2025 |
| Utpendling | 289 | 4. kvartal 2025 |
| Netto pendling | −100 | 4. kvartal 2025 |
Siste stillingsannonser
Viser 6 av 6 stillingsannonser.
- Gårdsavløser søkes – Mathias Holø
- Fagarbeidarar i barnehagane i Skjåk – SKJÅK KOMMUNE SENTRALADMINISTRASJON
- Tenesteleiar ved NAV Lom og Skjåk - 100 % fast – SKJÅK KOMMUNE SENTRALADMINISTRASJON
- Renholder til faste oppdrag i Lom – ROYS RENGJØRINGSSERVICE
- Rettleiar/sakshandsamar ved Nav Lom og Skjåk – SKJÅK KOMMUNE SENTRALADMINISTRASJON
- Sjukepleiar, 100 % stilling – SKJÅKHEIMEN SJUKEHEIM
Befolkning
- Folkemengde 2. kvartal 2026: 2 191
- Framskriving 2030 (MMMM): 2 095
- Framskriving 2050 (MMMM): 1 880
- Median bruttoinntekt (før skatt), personer 17 år og over (2024): 488 300 kr
Kompetanse
Andel 16 år og over, 2025. Høyere utdanning er universitet/høyskole, ikke fagskole.
- Grunnskole: 22,4 %
- Videregående: 49,4 %
- Fagskole: 3,7 %
- Universitet kort: 19,3 %
- Universitet lang: 5,0 %
- Høyere utdanning i alt: 24,3 %
Kommuneøkonomi (KOSTRA)
2025.
- Netto driftsresultat: 4,9 %
- Arbeidskapital: 42,9 %
- Netto renteeksponering: 12,8 %
- Langsiktig gjeld: 117,3 %
- Frie inntekter per innbygger: 89 731 kr
- Brutto investering: 20,6 %
Næringslivet i Skjåk
Skjåk har et bredt næringsliv, der spesialisert bygge- og anleggsvirksomhet har særlig sterk økonomisk tyngde. Målt i samlet omsetning er spesialisert bygge- og anleggsvirksomhet, produksjon av maskiner og utstyr og landtransport og rørtransport blant de største næringene. Innen sysselsetting dominerer offentlig administrasjon og forsvar, jordbruk og tjenester tilknyttet jordbruk og overnattingsvirksomhet. GARCIA HOLDING AS er blant de største virksomhetene målt i omsetning i kommunen.
Størst målt i samlet omsetning: Spesialisert bygge- og anleggsvirksomhet, Produksjon av maskiner og utstyr og Landtransport og rørtransport.
Størst målt i antall ansatte: Offentlig administrasjon og forsvar, Jordbruk og tjenester tilknyttet jordbruk og Overnattingsvirksomhet.
Største virksomheter i Skjåk
Størst etter omsetning
1GARCIA HOLDING AS220,6 mill. kr 2INTERFIL AS219 mill. kr 3AURMO TRANSPORT AS55,3 mill. kr 4SKJÅK VASSKRAFT AS32,1 mill. kr 5BISMO MAT AS24,7 mill. krFlest ansatte
1SKJÅK KOMMUNE524 ansatte 2INTERFIL AS104 ansatte 3SKJÅK AVLØYSARLAG SA83 ansatte 4GROTLI HØYFJELLSHOTELL AS48 ansatte 5MELEGO MUSIKK AS37 ansatteAnsatte er Enhetsregisterets tall for juridiske enheter. Organisasjonsledd vises ikke når overordnet enhet i regionen allerede har oppgitt antall.
Næringer i Skjåk
| Næring | Virksomheter | Ansatte | Omsetning |
|---|---|---|---|
| Spesialisert bygge- og anleggsvirksomhet | 27 | 34 | 264,3 mill. kr |
| Produksjon av maskiner og utstyr | 4 | 104 | 226,2 mill. kr |
| Landtransport og rørtransport | 17 | 73 | 115,6 mill. kr |
| Detaljhandel | 23 | 42 | 80,4 mill. kr |
| Overnattingsvirksomhet | 15 | 146 | 65,9 mill. kr |
| Elektrisitets-, gass- og varmtvannsforsyning | 5 | – | 51,7 mill. kr |
| Jordbruk og tjenester tilknyttet jordbruk | 209 | 171 | 47,5 mill. kr |
| Omsetning og drift av fast eiendom | 54 | 8 | 43,6 mill. kr |
| Oppføring av bygninger | 10 | 21 | 25,2 mill. kr |
| Skogbruk og tjenester tilknyttet skogbruk | 10 | 10 | 24,5 mill. kr |
| Produksjon av metallvarer | 5 | 17 | 24,5 mill. kr |
| Anleggsvirksomhet | 2 | 18 | 23,2 mill. kr |
| Næring | Virksomheter | Ansatte | Omsetning |
|---|---|---|---|
| Jordbruk og tjenester tilknyttet jordbruk | 209 | 171 | 47,5 mill. kr |
| Aktiviteter i medlemsorganisasjoner | 61 | 11 | – |
| Omsetning og drift av fast eiendom | 54 | 8 | 43,6 mill. kr |
| Spesialisert bygge- og anleggsvirksomhet | 27 | 34 | 264,3 mill. kr |
| Detaljhandel | 23 | 42 | 80,4 mill. kr |
| Helsetjenester | 18 | 5 | 5,1 mill. kr |
| Landtransport og rørtransport | 17 | 73 | 115,6 mill. kr |
| Kunstnerisk virksomhet og underholdning | 16 | 37 | 5,1 mill. kr |
| Undervisning | 15 | – | 2,2 mill. kr |
| Overnattingsvirksomhet | 15 | 146 | 65,9 mill. kr |
| Sports- og fritidsaktiviteter | 14 | 8 | 3,6 mill. kr |
| Reisebyrå- og reisearrangørvirksomhet | 12 | 25 | 6,5 mill. kr |
Nye virksomheter
Registreringer i Enhetsregisteret med forretningsadresse i kommunen.
| År | Nye registreringer |
|---|---|
| 2022 | 25 |
| 2023 | 23 |
| 2024 | 34 |
| 2025 | 30 |
| 2026 (hittil i år) | 24 |
Kilder (3)
- Enhetsregisteret – Brønnøysundregistrene
- Statistikkbanken – Statistisk sentralbyrå
- NAVs stillingsfeed og arbeidsmarkedsstatistikk – NAV
Dataoppdatering
- Enhetsregisteret
- løpende (lokal kopi)
- SSB befolkning
- 2026 K2
- SSB sysselsetting
- 2025
- NAV ledighet
- 2026-07
- KOSTRA
- 2025
- Arbeidsplassen (NAV)
- 14.10.2026
- SSB pendling
- 2018
- SSB utdanning
- 2018
Ulike kilder oppdateres på ulike tidspunkter. SSB- og KOSTRA-tall er offisielle statistikkperioder, ikke sanntid.