Vang
Næringsliv, bedrifter og statistikk i Vang kommune
Innlandet · Kommune nr. 3454 · 1 686 innbyggere · 645 virksomheter
Registrerte ansatte er tall fra Enhetsregisteret, ikke SSBs sysselsettingstall. Organisasjonsledd som allerede inngår hos overordnet enhet i regionen er utelatt.
Arbeidsmarked og befolkning
Stillinger er summen av oppgitt antall i aktive NAV-annonser. Én annonse kan omfatte flere stillinger.
Sysselsetting og pendling
| Nøkkeltall | Antall | Periode |
|---|---|---|
| Sysselsatte bosatt | 851 | 4. kvartal 2025 |
| Sysselsatte med arbeidssted | 797 | 4. kvartal 2025 |
| Innpendling | 185 | 4. kvartal 2025 |
| Utpendling | 239 | 4. kvartal 2025 |
| Netto pendling | −54 | 4. kvartal 2025 |
Siste stillingsannonser
Viser 4 av 4 stillingsannonser.
- Vil du jobbe med gris? Vi søker helgevikarer – Norsvin SA (2 stillinger)
- Organist - 60 % fast stilling – Ullensvang kyrkjelege fellesråd
- Tilkallingsvikarar i barnehage – VANG KOMMUNE SKULE- OG KULTURKONTORET
- Tilkallingsvikarar innan reinhald – VANG KOMMUNE RÅDMANNSKONTORET
Befolkning
- Folkemengde 2. kvartal 2026: 1 686
- Framskriving 2030 (MMMM): 1 808
- Framskriving 2050 (MMMM): 2 010
- Median bruttoinntekt (før skatt), personer 17 år og over (2024): 468 500 kr
Kompetanse
Andel 16 år og over, 2025. Høyere utdanning er universitet/høyskole, ikke fagskole.
- Grunnskole: 21,9 %
- Videregående: 43,9 %
- Fagskole: 3,3 %
- Universitet kort: 22,2 %
- Universitet lang: 8,5 %
- Høyere utdanning i alt: 30,7 %
Kommuneøkonomi (KOSTRA)
2025.
- Netto driftsresultat: −3,2 %
- Arbeidskapital: 26,3 %
- Netto renteeksponering: 20,4 %
- Langsiktig gjeld: 87,7 %
- Frie inntekter per innbygger: 97 654 kr
- Brutto investering: 11,9 %
Næringslivet i Vang
Vang har et bredt næringsliv, der detaljhandel har særlig sterk økonomisk tyngde. Målt i samlet omsetning er detaljhandel, overnattingsvirksomhet og spesialisert bygge- og anleggsvirksomhet blant de største næringene. Innen sysselsetting dominerer offentlig administrasjon og forsvar, overnattingsvirksomhet og jordbruk og tjenester tilknyttet jordbruk. VANG AUTO-SERVICE AS er blant de største virksomhetene målt i omsetning i kommunen.
Størst målt i samlet omsetning: Detaljhandel, Overnattingsvirksomhet og Spesialisert bygge- og anleggsvirksomhet.
Størst målt i antall ansatte: Offentlig administrasjon og forsvar, Overnattingsvirksomhet og Jordbruk og tjenester tilknyttet jordbruk.
Største virksomheter i Vang
Størst etter omsetning
1VANG AUTO-SERVICE AS160,9 mill. kr 2VANG AUTO-SERVICE HOLDING AS160,9 mill. kr 3HOTELLSUPPORT AS102,2 mill. kr 4KVISMO SAG AS49,7 mill. kr 5RYFOSS BETONG AS39,8 mill. krFlest ansatte
1VANG KOMMUNE448 ansatte 2VANG AVLØYSARLAG SA97 ansatte 3BYGDIN HØYFJELLSHOTELL AS55 ansatte 4VANG AUTO-SERVICE AS32 ansatte 5VANGIVALDRES TAXI CHRISTOFFER KVIEN26 ansatteAnsatte er Enhetsregisterets tall for juridiske enheter. Organisasjonsledd vises ikke når overordnet enhet i regionen allerede har oppgitt antall.
Næringer i Vang
| Næring | Virksomheter | Ansatte | Omsetning |
|---|---|---|---|
| Detaljhandel | 9 | 76 | 389,1 mill. kr |
| Overnattingsvirksomhet | 24 | 150 | 149,1 mill. kr |
| Spesialisert bygge- og anleggsvirksomhet | 41 | 50 | 92 mill. kr |
| Oppføring av bygninger | 18 | 46 | 84,3 mill. kr |
| Elektrisitets-, gass- og varmtvannsforsyning | 5 | 10 | 81,4 mill. kr |
| Produksjon av trelast og varer av tre | 1 | 19 | 49,7 mill. kr |
| Produksjon av andre ikke-metallholdige mineralprodukter | 3 | 18 | 39,8 mill. kr |
| Omsetning og drift av fast eiendom | 85 | – | 29,1 mill. kr |
| Reparasjon av datamaskiner og varer til personlig bruk | 3 | 13 | 27,3 mill. kr |
| Kunstnerisk virksomhet og underholdning | 20 | 7 | 20,2 mill. kr |
| Jordbruk og tjenester tilknyttet jordbruk | 151 | 102 | 18,7 mill. kr |
| Tjenester tilknyttet informasjonsteknologi | 10 | 6 | 8,2 mill. kr |
| Næring | Virksomheter | Ansatte | Omsetning |
|---|---|---|---|
| Jordbruk og tjenester tilknyttet jordbruk | 151 | 102 | 18,7 mill. kr |
| Omsetning og drift av fast eiendom | 85 | – | 29,1 mill. kr |
| Aktiviteter i medlemsorganisasjoner | 48 | 22 | – |
| Spesialisert bygge- og anleggsvirksomhet | 41 | 50 | 92 mill. kr |
| Overnattingsvirksomhet | 24 | 150 | 149,1 mill. kr |
| Lønnet arbeid i private husholdninger | 24 | – | 1,8 mill. kr |
| Kunstnerisk virksomhet og underholdning | 20 | 7 | 20,2 mill. kr |
| Sports- og fritidsaktiviteter | 19 | – | 7,3 mill. kr |
| Oppføring av bygninger | 18 | 46 | 84,3 mill. kr |
| Skogbruk og tjenester tilknyttet skogbruk | 15 | – | – |
| Landtransport og rørtransport | 14 | 26 | 1,6 mill. kr |
| Annen faglig, vitenskapelig og teknisk virksomhet | 12 | – | 2,4 mill. kr |
Nye virksomheter
Registreringer i Enhetsregisteret med forretningsadresse i kommunen.
| År | Nye registreringer |
|---|---|
| 2022 | 32 |
| 2023 | 20 |
| 2024 | 16 |
| 2025 | 32 |
| 2026 (hittil i år) | 19 |
Offentlige anskaffelser i Vang
Kunngjøringer der oppdragsgiver er registrert i kommunen. Ikke kontrakter som kun er vunnet av lokale leverandører, og ikke et komplett anskaffelsesregister.
Største oppdragsgivere
- VANG KOMMUNE – 2 kunngjøringer
Siste anbud
- Vangsheimen Uppigarden Påbygg – Vang Kommune (2026-08-26)
- Vangsheimen Uppigarden Påbygg – Vang Kommune (2026-08-12)
Kilder (4)
- Enhetsregisteret – Brønnøysundregistrene
- Statistikkbanken – Statistisk sentralbyrå
- NAVs stillingsfeed og arbeidsmarkedsstatistikk – NAV
- Doffin – kunngjøringer om offentlige anskaffelser – Doffin / DFØ
Dataoppdatering
- Enhetsregisteret
- løpende (lokal kopi)
- SSB befolkning
- 2026 K2
- SSB sysselsetting
- 2025
- NAV ledighet
- 2026-07
- KOSTRA
- 2025
- Arbeidsplassen (NAV)
- 14.10.2026
- SSB pendling
- 2018
- SSB utdanning
- 2018
Ulike kilder oppdateres på ulike tidspunkter. SSB- og KOSTRA-tall er offisielle statistikkperioder, ikke sanntid.