Rauma
Næringsliv, bedrifter og statistikk i Rauma kommune
Møre og Romsdal · Kommune nr. 1539 · 7 208 innbyggere · 1 705 virksomheter
Registrerte ansatte er tall fra Enhetsregisteret, ikke SSBs sysselsettingstall. Organisasjonsledd som allerede inngår hos overordnet enhet i regionen er utelatt.
Arbeidsmarked og befolkning
Sysselsetting og pendling
| Nøkkeltall | Antall | Periode |
|---|---|---|
| Sysselsatte bosatt | 3 600 | 4. kvartal 2025 |
| Sysselsatte med arbeidssted | 3 412 | 4. kvartal 2025 |
| Innpendling | 628 | 4. kvartal 2025 |
| Utpendling | 814 | 4. kvartal 2025 |
| Netto pendling | −186 | 4. kvartal 2025 |
Siste stillingsannonser
Viser 6 av 25 stillingsannonser.
- Rauma musikk- og kulturskole ser etter nye kollegaer! – Rauma kommune Rauma Musikk- og kulturskole
- Butikkleder 80 % Zavanna Oppdal – Retail Management AS
- Vil du gjøre en forskjell i noens hverdag? Bli tilkallingsvikar i hjemmebasert omsorg.
- Salgssjef – MOONLIGHT MOUNTAIN GEAR AS
- servitør – Mama Rosa Åndalsnes As
- Vi søker interntransportsjåfør/lagermedarbeider – WONDERLAND AS
Befolkning
- Folkemengde 2. kvartal 2026: 7 208
- Framskriving 2030 (MMMM): 7 176
- Framskriving 2050 (MMMM): 7 059
- Median bruttoinntekt (før skatt), personer 17 år og over (2024): 504 600 kr
Kompetanse
Andel 16 år og over, 2025. Høyere utdanning er universitet/høyskole, ikke fagskole.
- Grunnskole: 25,3 %
- Videregående: 43,1 %
- Fagskole: 3,2 %
- Universitet kort: 21,5 %
- Universitet lang: 6,4 %
- Høyere utdanning i alt: 27,9 %
Kommuneøkonomi (KOSTRA)
2025.
- Netto driftsresultat: 0,9 %
- Arbeidskapital: 5,5 %
- Netto renteeksponering: 71,8 %
- Langsiktig gjeld: 111,8 %
- Frie inntekter per innbygger: 83 562 kr
- Brutto investering: 5,1 %
Næringslivet i Rauma
Rauma har et bredt næringsliv, der detaljhandel har særlig sterk økonomisk tyngde. Målt i samlet omsetning er detaljhandel, landtransport og rørtransport og agentur- og engroshandel blant de største næringene. Innen sysselsetting dominerer offentlig administrasjon og forsvar, landtransport og rørtransport og detaljhandel. WENAAS WORKWEAR AS er blant de største virksomhetene målt i omsetning i kommunen.
Størst målt i samlet omsetning: Detaljhandel, Landtransport og rørtransport og Agentur- og engroshandel.
Størst målt i antall ansatte: Offentlig administrasjon og forsvar, Landtransport og rørtransport og Detaljhandel.
Største virksomheter i Rauma
Størst etter omsetning
1WENAAS WORKWEAR AS994,9 mill. kr 2VEØY AS804,8 mill. kr 3KROKEN-INVEST AS779,8 mill. kr 4KROKEN GRUPPEN AS742,4 mill. kr 5KROKEN CARAVAN AS431,7 mill. krFlest ansatte
1RAUMA KOMMUNE1 080 ansatte 2VEØY AS504 ansatte 3WENAAS WORKWEAR AS161 ansatte 4ARVID GJERDE AS117 ansatte 5ELEMENTPARTNER AS93 ansatteAnsatte er Enhetsregisterets tall for juridiske enheter. Organisasjonsledd vises ikke når overordnet enhet i regionen allerede har oppgitt antall.
Næringer i Rauma
| Næring | Virksomheter | Ansatte | Omsetning |
|---|---|---|---|
| Detaljhandel | 78 | 312 | 2,4 mrd. kr |
| Landtransport og rørtransport | 38 | 782 | 1,5 mrd. kr |
| Agentur- og engroshandel | 21 | 215 | 1,3 mrd. kr |
| Produksjon av møbler | 12 | 162 | 919 mill. kr |
| Anleggsvirksomhet | 6 | 117 | 505,4 mill. kr |
| Produksjon av andre ikke-metallholdige mineralprodukter | 6 | 93 | 448,6 mill. kr |
| Omsetning og drift av fast eiendom | 175 | 6 | 352,7 mill. kr |
| Produksjon av tekstiler | 2 | 74 | 346,6 mill. kr |
| Produksjon av andre transportmidler | 3 | 68 | 302,1 mill. kr |
| Spesialisert bygge- og anleggsvirksomhet | 97 | 141 | 250,8 mill. kr |
| Elektrisitets-, gass- og varmtvannsforsyning | 7 | 28 | 221 mill. kr |
| Produksjon av gummi- og plastprodukter | 7 | 73 | 190,4 mill. kr |
| Næring | Virksomheter | Ansatte | Omsetning |
|---|---|---|---|
| Jordbruk og tjenester tilknyttet jordbruk | 223 | 16 | – |
| Omsetning og drift av fast eiendom | 175 | 6 | 352,7 mill. kr |
| Aktiviteter i medlemsorganisasjoner | 157 | 17 | 1,6 mill. kr |
| Spesialisert bygge- og anleggsvirksomhet | 97 | 141 | 250,8 mill. kr |
| Detaljhandel | 78 | 312 | 2,4 mrd. kr |
| Lønnet arbeid i private husholdninger | 57 | – | 4,7 mill. kr |
| Kunstnerisk virksomhet og underholdning | 57 | – | 4,3 mill. kr |
| Sports- og fritidsaktiviteter | 54 | 79 | 23,8 mill. kr |
| Oppføring av bygninger | 49 | 43 | 129,4 mill. kr |
| Helsetjenester | 48 | – | 13,3 mill. kr |
| Reisebyrå- og reisearrangørvirksomhet | 44 | 47 | 25,2 mill. kr |
| Skogbruk og tjenester tilknyttet skogbruk | 43 | – | – |
Nye virksomheter
Registreringer i Enhetsregisteret med forretningsadresse i kommunen.
| År | Nye registreringer |
|---|---|
| 2022 | 88 |
| 2023 | 86 |
| 2024 | 99 |
| 2025 | 92 |
| 2026 (hittil i år) | 82 |
Offentlige anskaffelser i Rauma
Kunngjøringer der oppdragsgiver er registrert i kommunen. Ikke kontrakter som kun er vunnet av lokale leverandører, og ikke et komplett anskaffelsesregister.
Største oppdragsgivere
- RAUMA KOMMUNE – 2 kunngjøringer
Siste anbud
- Avtale for kjøp av veterinærvakt tjenester i vaktdistrikt Rauma og Vestnes – Rauma Kommune (2025-10-30)
- Kjøp av boliger Kamsvegen 4 – Rauma kommune (2025-10-22)
Kilder (4)
- Enhetsregisteret – Brønnøysundregistrene
- Statistikkbanken – Statistisk sentralbyrå
- NAVs stillingsfeed og arbeidsmarkedsstatistikk – NAV
- Doffin – kunngjøringer om offentlige anskaffelser – Doffin / DFØ
Dataoppdatering
- Enhetsregisteret
- løpende (lokal kopi)
- SSB befolkning
- 2026 K2
- SSB sysselsetting
- 2025
- NAV ledighet
- 2026-07
- KOSTRA
- 2025
- Arbeidsplassen (NAV)
- 14.10.2026
- SSB pendling
- 2018
- SSB utdanning
- 2018
Ulike kilder oppdateres på ulike tidspunkter. SSB- og KOSTRA-tall er offisielle statistikkperioder, ikke sanntid.