Sula
Næringsliv, bedrifter og statistikk i Sula kommune
Møre og Romsdal · Kommune nr. 1531 · 9 825 innbyggere · 1 341 virksomheter
Registrerte ansatte er tall fra Enhetsregisteret, ikke SSBs sysselsettingstall. Organisasjonsledd som allerede inngår hos overordnet enhet i regionen er utelatt.
Arbeidsmarked og befolkning
Sysselsetting og pendling
| Nøkkeltall | Antall | Periode |
|---|---|---|
| Sysselsatte bosatt | 5 064 | 4. kvartal 2025 |
| Sysselsatte med arbeidssted | 3 258 | 4. kvartal 2025 |
| Innpendling | 1 202 | 4. kvartal 2025 |
| Utpendling | 3 010 | 4. kvartal 2025 |
| Netto pendling | −1 808 | 4. kvartal 2025 |
Siste stillingsannonser
Viser 6 av 19 stillingsannonser.
- Ledig stilling – BERG LIPIDTECH AS
- Payroll Specialist – DEVOLD OF NORWAY AS
- Personlige assistenter søkes til meningsfull hverdag i Langevåg – MEDVIND ASSISTANSE AS AVD VESTLAND
- Er du initiativrik og kreativ, og glad i å jobbe med mennesker? Da er du kanskje den jeg ser etter! – PRIMA ASSISTANSE AS AVD MØRE OG ROMSDAL
- Er du god på relasjonsbygging og vet å bruke relasjoner? Vi ser nå etter Account Manager Proff til Møre og Romsdalen – CRAMO AS ÅLESUND
- Sesongarbeider Høstsesong i region Nord – DEKKTEAM ÅLESUND
Befolkning
- Folkemengde 2. kvartal 2026: 9 825
- Framskriving 2030 (MMMM): 9 909
- Framskriving 2050 (MMMM): 10 646
- Median bruttoinntekt (før skatt), personer 17 år og over (2024): 523 000 kr
Kompetanse
Andel 16 år og over, 2025. Høyere utdanning er universitet/høyskole, ikke fagskole.
- Grunnskole: 24,2 %
- Videregående: 39,3 %
- Fagskole: 5,2 %
- Universitet kort: 25,1 %
- Universitet lang: 5,9 %
- Høyere utdanning i alt: 31,0 %
Kommuneøkonomi (KOSTRA)
2025.
- Netto driftsresultat: −0,8 %
- Arbeidskapital: 14,2 %
- Netto renteeksponering: 83,1 %
- Langsiktig gjeld: 131,6 %
- Frie inntekter per innbygger: 78 175 kr
- Brutto investering: 9,8 %
Næringslivet i Sula
Sula har et bredt næringsliv, der agentur- og engroshandel har særlig sterk økonomisk tyngde. Målt i samlet omsetning er agentur- og engroshandel, omsetning og drift av fast eiendom og produksjon av nærings- og nytelsesmidler blant de største næringene. Innen sysselsetting dominerer offentlig administrasjon og forsvar, produksjon av nærings- og nytelsesmidler og agentur- og engroshandel. HIG INVEST AS er blant de største virksomhetene målt i omsetning i kommunen.
Størst målt i samlet omsetning: Agentur- og engroshandel, Omsetning og drift av fast eiendom og Produksjon av nærings- og nytelsesmidler.
Størst målt i antall ansatte: Offentlig administrasjon og forsvar, Produksjon av nærings- og nytelsesmidler og Agentur- og engroshandel.
Største virksomheter i Sula
Størst etter omsetning
1HIG INVEST AS5,2 mrd. kr 2H I Giørtz Sønner AS4,8 mrd. kr 3ENFLOW HOLDING AS807,2 mill. kr 4OLAV E FISKERSTRAND AS677,4 mill. kr 5TRIPLENINE VEDDE AS650,2 mill. krFlest ansatte
1SULA KOMMUNE1 400 ansatte 2H I Giørtz Sønner AS242 ansatte 3FISKERSTRAND VERFT AS131 ansatte 4CFLOW AS125 ansatte 5VEGSUND SLIP AS77 ansatteAnsatte er Enhetsregisterets tall for juridiske enheter. Organisasjonsledd vises ikke når overordnet enhet i regionen allerede har oppgitt antall.
Næringer i Sula
| Næring | Virksomheter | Ansatte | Omsetning |
|---|---|---|---|
| Agentur- og engroshandel | 48 | 318 | 5,8 mrd. kr |
| Omsetning og drift av fast eiendom | 172 | 38 | 5,6 mrd. kr |
| Produksjon av nærings- og nytelsesmidler | 12 | 322 | 1,9 mrd. kr |
| Produksjon av maskiner og utstyr | 5 | 125 | 1,4 mrd. kr |
| Reparasjon og installasjon av maskiner og utstyr | 22 | 228 | 1,3 mrd. kr |
| Detaljhandel | 78 | 252 | 538,6 mill. kr |
| Spesialisert bygge- og anleggsvirksomhet | 90 | 191 | 428,3 mill. kr |
| Produksjon av klær | 2 | 39 | 389,1 mill. kr |
| Produksjon av tekstiler | 6 | 29 | 136,9 mill. kr |
| Oppføring av bygninger | 42 | 49 | 118,6 mill. kr |
| Sjøfart | 3 | 63 | 110,3 mill. kr |
| Landtransport og rørtransport | 25 | 74 | 97,8 mill. kr |
| Næring | Virksomheter | Ansatte | Omsetning |
|---|---|---|---|
| Omsetning og drift av fast eiendom | 172 | 38 | 5,6 mrd. kr |
| Aktiviteter i medlemsorganisasjoner | 116 | 23 | 248 599 kr |
| Spesialisert bygge- og anleggsvirksomhet | 90 | 191 | 428,3 mill. kr |
| Lønnet arbeid i private husholdninger | 82 | – | 4,6 mill. kr |
| Detaljhandel | 78 | 252 | 538,6 mill. kr |
| Kunstnerisk virksomhet og underholdning | 60 | – | 269 995 kr |
| Agentur- og engroshandel | 48 | 318 | 5,8 mrd. kr |
| Annen faglig, vitenskapelig og teknisk virksomhet | 45 | 12 | 89,6 mill. kr |
| Oppføring av bygninger | 42 | 49 | 118,6 mill. kr |
| Annen personlig tjenesteyting | 35 | 11 | 14,6 mill. kr |
| Helsetjenester | 35 | 19 | 15,1 mill. kr |
| Arkitekter og teknisk konsulentvirksomhet | 33 | 20 | 47,6 mill. kr |
Nye virksomheter
Registreringer i Enhetsregisteret med forretningsadresse i kommunen.
| År | Nye registreringer |
|---|---|
| 2022 | 92 |
| 2023 | 75 |
| 2024 | 73 |
| 2025 | 99 |
| 2026 (hittil i år) | 82 |
Offentlige anskaffelser i Sula
Kunngjøringer der oppdragsgiver er registrert i kommunen. Ikke kontrakter som kun er vunnet av lokale leverandører, og ikke et komplett anskaffelsesregister.
Største oppdragsgivere
- SULA KOMMUNE – 7 kunngjøringer
Flest tildelinger
- AS SULA RUTELAG – 1 kunngjøringer
- RØR OG ENERGI SERVICE AS – 1 kunngjøringer
- SULA VEKST AS – 1 kunngjøringer
Siste anbud
- Rørleggertjenester – Sula kommune (2026-07-23)
- Service og vedlikehold av heiser – Sula kommune (2026-05-18)
- Anskaffelse - Vedlikehold av kommunale gressplener – Sula kommune (2026-04-28)
- Serviceavtale Ventilasjon – Sula kommune (2026-01-28)
- Intensjonskunngjøring - Digitalt verktøy for kommunale planar, budsjettering, økonomiplanlegging og rapportering – Sula kommune (2025-11-18)
Kilder (4)
- Enhetsregisteret – Brønnøysundregistrene
- Statistikkbanken – Statistisk sentralbyrå
- NAVs stillingsfeed og arbeidsmarkedsstatistikk – NAV
- Doffin – kunngjøringer om offentlige anskaffelser – Doffin / DFØ
Dataoppdatering
- Enhetsregisteret
- løpende (lokal kopi)
- SSB befolkning
- 2026 K2
- SSB sysselsetting
- 2025
- NAV ledighet
- 2026-07
- KOSTRA
- 2025
- Arbeidsplassen (NAV)
- 14.10.2026
- SSB pendling
- 2018
- SSB utdanning
- 2018
Ulike kilder oppdateres på ulike tidspunkter. SSB- og KOSTRA-tall er offisielle statistikkperioder, ikke sanntid.